A oto dzisiejszy zielony koktajl MACA:
- banan
- jabłko
- gruszka
- awokado
- szpinak
- 2 łyżeczki maki
- woda
Korzeń Maki znalazłam jako składnik specjalnych kompozycji koktajlowych wspomagających funkcjonowanie organizmu. Taka bomba energetyczna, odżywcza i prozdrowotna. Zainteresowałam się tym specyfikiem i znalazłam więcej informacji na ten temat.
Maca jest rośliną spotykaną na nieurodzajnych wysokogórskich obszarach w Peru i Boliwii. Korzeń tej rośliny zyskuje gamę niezwykłych składników poprzez konieczność egzystowania w trudnych warunkach. Z racji tego, iż na plantacjach z trudem osiąga swoje właściwości, zbierana jest głównie z obszarów naturalnie czystych ekologicznie.
Maca dostępna w Polsce występuje zazwyczaj jako suplement diety w postaci kapsułek, ale jest także ta sproszkowana, czysta i właśnie taką używam do moich zielonych koktajli. Ta zakupiona przeze mnie nie była poddawana obróbce termicznej, jest organicznie czysta i... bardzo smaczna :-) Drobny beżowy proszek ma wspaniały aromat, który natychmiast skojarzył mi się z deserem bakaliowym i lodami :-)
Korzeń maki jest bogaty w minerały i składniki odżywcze takie jak wapń, selen, magnez, potas, cynk i żelazo, a także kwasy tłuszczowe - kwas linolowy, kwas palmitynowy i kwasy oleinowe. Maca zawiera witaminy z grupy B (B1, B2 i B6), witaminę E i C, a także 19 cennych aminokwasów oraz polisacharydy. Jako, że korzeń maki składa się głównie z węglowodanów, jest źródłem siły fizycznej i umysłowej.
Główne właściwości zdrowotne maki, to:
- wzmocnienie systemu immunologicznego
- poprawa witalności
- redukcja zmęczenia fizycznego i psychicznego
- wspomaganie procesów myślowych i pamięciowych
- zapobiega osteoporozie i anemi
- reguluje gospodarkę hormonalną kobiet i mężczyzn
- wspomaga płodność
- odżywia wyniszczony organizm
- działa antydepresyjnie
Zastosowanie maki w wielu schorzeniach sytuuje tę roślinę w gronie super żywności. Spożywanie jej utrzymuje organizm w dobrej kondycji spowalniając procesy starzenia i przemęczenia. Jako roślina o właściwościach odżywczych polecana jest kobietom w ciąży, w czasie laktacji, a dla mężczyzn jako afrodyzjak w naturalny sposób wzmacniający siły witalne mężczyzny.
W koktajlach zalecam stosowanie maki szczególnie w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego i psychicznego. Ponieważ ma działanie silnie energetyzujące, najlepiej spożywać ją rano, bo choć ma także właściwości redukujące problem bezsenności, spożywanie jej wieczorem może uniemożliwić zaśnięcie :-) Dzienna dawka czystej sproszkowanej maki nie powinna przekroczyć 2-3 łyżeczek. To akurat tyle, ile można dodać do aromatycznego koktajlu!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz